حمل و نقل کالا

روش های حمل و نقل کالا

بهترین روش حمل و نقل کالا

فهرست مطلب

گفتیم که گروه صنعتی مبین کانتین به عنوان یکی از اصلی ترین گروه های صنعتی و فعال در زمینه ساخت کانتینر ،خرید کانتین و بسیاری دیگر با شما همراه خواهد بود.اما در ادامه این مطلب به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت که روش های حمل و نقل کالا در ایران به چه صورتی است و برای این جابجایی های مهم چه شیوه هایی وجود دارد.برای  کسب اطلاعات بیشتر میتوانید ادامه این مطلب را مطالعه کنید.

حمل و نقل جاده ای:

یکی از قدیمی ترین راه های حمل و نقل کالا و  حمل بار حمل و نق جاده ای، می باشد که از نظر سرعت و قیمت ، برای حمل بسیاری از کالاها ، بسیار مناسب می باشد .  زیر ساخت ساختمان ، و حرفه ی ترابری جاده ای را می توان به بارگیرها و راه ها تقسیم کرد . به عنوان مثال چند نمونه از سرویس های شرکت حمل و نقل جاده ای می توان به  ارسال کالا به صورت درب تا درب ، ترانزیت کالا، محموله های حجیم، و کامیون یخچالی را نام برد . بخش حمل و نقل جاده ای ، با آمار ستلیانه ششصد میلیون تن جابه جایی کالاها و ده میلیون تن ترانزیت کالاها ، نقش مهمی را در حمل و نقل بین المللی و داخلی ایجاد می کند. اما نکته ای که دارای اهمیت می باشد این است که در امور اقتصادی و سرمایه گذاری این عرصه ، بخش دولتی هیچ گونه دخالتی نداشته است . و نقش آن به نظارتهای کلان ، برنامه ریزی، و سیاست گذاری، محدود می شود .

روش های حمل و نقل کالا

اصلی ترین روش های حمل و نقل کالا

سازمان راهداری و حمل نقل جاده ای ،عهده دار وظایف دولت در این زمینه می باشد.

حمل و نقل ریلی:

خطوط ریلی و حمل نقل آن ها ، در زمینه ی تجارت حمل و نقل بین المللی نقش کمرنگی را ایفا می کند . اما در حمل و نقل عمومی ، از امکانات راه آهن می توان استفاده نمود. توسعه ی خطوط راه آهن در زمینه ی پیشرفت حمل و نقل بین المللی می تواند نقش مهمی  را ایفا کند .

شرکت حمل و نقل ریلی ، شخصیت حقوقی می باشد ،که بوسیله ی اشخاص حقوقی و حقیقی با گرفتن مجوز، از شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران، که در این قانون راه آهن نامیده میشود ،و با تأمین ناوگان لوکوموتیو و یا واگن مورد نیاز، به منظور جابجایی کالا،مسافر، تأسیس می شود .

مشاغل و  خدماتی را که  شرکت های حمل و نقل ریلی در بر دارند عبارتند از :

 حمل مواد معدنی مانند: کانتینر،  حمل انواع کالا از قبیل چوب، گندله ، سنگ آهک ، سنگ آهن ، و…

حمل کالاهای باارزش و فاسد شدنی مثل: کویل ، ورق ، میلگرد ، حمل تولیدات فولادی مثل : تیرآهن ، غلات ، برنج ، ذرت ، گندم ، و…

بازسازی وتعمیر واگنهای ناوگانهای ریلی ، بارگیری و تخلیه ی واگنها در معادن و بنادر مختلف کشور، حمل ترکیبی بارهای جاده ای و ریلی و…

تمام خدماتی که، مربوط به حمل و نقل کالا های ترانزیتی ، وارداتی و صادراتی می باشد را از ایستگاه ها و نقاط مختلف مرزی کشور ، به تمام ایستگاه های راه آهن کشورهای: عراق ، سوریه ، کشورهای حوزه ی دریایی بالتیک ، روسیه ، آسیای میانه، اکراین و ترکیه، و برابر تعرفه های TEA امکان پذیر است.

 

حمل و نقل دریایی:

 

حدود ۹۰ درصداین تجارت را این نوع حمل و نقل کالا ، تشکیل می دهد .  تجارت حمل و نقل بین المللی در این زمینه به خاطر جابجایی و تناژی ،حدود ۶ میلیون تن از انواع کالاها می باشد، که حدودا یک سوم آن را کالاهای نفتی تشکیل میدهد و یک سوم آن را هم کالاهای خشک و فله و بقیه  را کالاهای غیر فله تشکیل می دهد . به همین خاطر ، بنظر می آید که ارائه ی هرگونه خدمات  بهتر و مؤثر ، در زمینه ی حمل و نقل دریایی، از ویژگی های موثر و لازم ، در انجام تجارت موفق، و کارآمد بین المللی باشد.

میتوان یکی از ابزارهای اصلی پیشرفت و توسعه ی تجارت و تامین نیاز های بین المللی فعالان اقتصادی را حمل و نقل دریایی دانست. اما هزینه های جابجایی و حمل و نقل کالا، بخش قابل توجهی از قیمت تمام شده ی کالا را برای مصرف کنندگان در بر میگیرد. شرکت های حمل و نقل دریایی، علاوه بر  سرویس های حملی که انجام میدهند ، از روش های دیگری  مانند : استفاده ازکانتینر یخچالی ، کالاهای فله، گروپاژ و پروژه‌ای ، چارترینگ،  ترانشیپمنت، کراس استافینگ، روش مستقیم ، و …. استفاده می کنند. حمل کالا و پیگری بار ، توسط ارگان های حمل و نقل بین المللی و شرکت ها  انجام می شود و در تمامی  موارد، بارنامه  برای کالاها ،صادر می شود.

روش های حمل و نقل کالا

بهترین روش حمل و نقل کالا

حمل و نقل زمینی:

 

حمل و نقل زمینی را می توان در دو حوزه تقسیم بندی کرد:

-حمل کالا ،بین دو یا چند کشور، که حمل و نقل بین المللی گفته می شود.

-حمل کالا ،در محدوده یک کشور، که حمل و نقل داخلی گفته می شود.  

حمل و نقل زمینی، همچنین  مانند سایر روش های  حمل و نقل در سه بخش: زیرساخت،وسایل نقلیه ،و بهره برداری ، تقسیم  بندی می شود. شرکت های حمل و نقل کالا، خدماتی را که ارائه می دهند ، معمولا در وبسایت رسمی خود ، معرفی می کنند . این خدمات می توانند به دسته های مختلفی مانند: حمل محموله های حجیم و بزرگ و یا حمل مرکب، که شامل استفاده از، یک یا چند وسیله ی نقلیه زمینی ، ریلی و هوایی می شود ،  حمل درب تا درب، خدمات گمرکی در مبدا و خدمات گمرکی درمقصد ،   ترانزیت ، حمل با کامیون یخچالی ، گروپاژ،  دربست، تقسیم شوند . ترافیک جاده ای ، و وضعیت آب و هوا  تاثیر بسیار زیادی درامنیت و سرعت عمل و دقت و این حمل و نقل دارد. همچنین سیاست هایی مانند: (( مالیات سوخت در حمل بزرگراهی ، امور مالیاتی و عوارض جاده ای ،)) شامل فعالیت هایی می باشد، که کنترل سیستم حمل و نقل را انجام می دهند.در اینگونه حمل و نقل نیز مانند دیگر روش های حمل کالا ،بارنامه صادر می شود.

گروه صنعتی مبین کانتین به عنوان یکی از اصلی ترین گروه های صنعتی در ایران با ارائه خدمات زیر همراه شما خواهد بود:

فروش کانکس

کانکس ویلایی

Rate this post
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *