حمل کانتینر

حمل کانتینر

اشتباهات حمل کانتینر

فهرست مطلب

به شرکت هایی که دارای برنامه منظم حمل و کشتی هستند و میان بنادر معینی تردد دارند خطوط کشتی‌رانی LINER می گویند .  کشتی در خطوط منظم با برنامه ی زمانی از پیش تعیین شده و  دریک مسیر معین مسافر و یا کالا حمل می‌کند.

“اداره ی خط ” مهم‌ترین بخش سازمانی در این شرکت‌ها می باشد که وظایفی مانند برنامه‌ی تردد کشتی‌ها، مسولیت عملیات و سودآوری خط، اداره‌ی نماینده‌گی‌ها، و … را بر عهده دارد. اداره ی یک خط مسئولیت بسیار سختی می باشد که مستلزم تهیه ی اسناد حمل برای صدها محموله و تبادل تعداد زیادی از اطلاعات در هر سفر است .

خطوط منظم کشتی‌ رانی، ممکن است اتحادیه ی کشتی رانی یا یک کنفرانس باشد و  حمل‌کننده عمومی  یا (Common carrier) محسوب می شود .

خط کشتی‌رانی با داشتن فضای خالی هر کالای مناسبی را قبول می کند و برنامه‌ی زمانی خود را آگهی می نماید . کشتی های کانتینربر (Container carrier)، کالای عمومی (General cargo)، و کشتی‌های رو-رو (RO-RO)،  در خطوط منظم باری بیشترین فعالیت را دارند .همچنین میتوانید با مهمترین خدمات گروه مبین کانتین همراه باشید:

خرید کانتینر

خرید کانکس

حمل کانتینر

ویژه‌گی‌های خطوط کشتی‌رانی منظم (Liner)

۱ـ بنادر از پیش تعیین می شوند مانند بنادر  مبدا، بین سفر، و مقصد.

۲ـ برنامه‌ی سفرو زمان ورود و خروج از قبل مشخص و اطلاع داده می شود .

۳ـ در خطوط منظم کل فضای بارگیری متعلق به یک کالا و یا شرکت خاصی نیست بلکه از هر کالایی و هر صاحب کالایی بار گیری انجام می شود .

۴ـ معمولا  دریک مسیر چند کشتی از یک شرکت در رفت و آمد هستند و در فاصله های زمانی مختلف بارگیری را انجام می دهند و مسیر را طی می کنند .

۵ـ  کشتی ها ، هر دو فعلیت بارگیری و تخلیه را در بنادر تحت پوشش انجام می دهند .

۶ـ هزینه‌های  کشتی های خطوط بیشتر از کشتی های زمانی و اجاره ای است .به همین دلیل برای کاهش هزینه ها ، خطوط کشتی رانی بزرگ سعی میکنند تعداد بنادر تحت پوشش را کم کنند .

۷ـ ممکن است از بین صاحبان کشتی ها ، اجاره کنند گان ان ها ، و یا حتی خریداران بارگیری ، از گرداننده های کشتی  باشند .

۸ـ فرستنده‌گان کالا (shippers)،  مشتریان خطوط کشتی‌رانی، می باشند .

۹ـ فرستنده‌گان کالا (shippers)، ممکن است حمل‌کننده‌گان بدون کشتی (NVOC)، بارفرابر (Freight forwarder)، یا صاحب کالا باشند.

مهمترین اشتباهات حمل کانتینر

۱ـ حمل‌کننده (Carrier) :

به‌کسی که مسافر و یا کالایی را در قبال دریافت کرایه جابه حجا می کند ، حمل کننده می گویند که دارای دو زیر مجموعه نیز می باشد :

الف) حمل‌کننده‌ی عمومی Common carrier

ب) و حمل‌کننده‌ی خصوصی Private carrier

حمل‌کننده‌ی عمومی (Common carrier) :

حمل‌کننده‌ی عمومی،با آگهی دادن  در مسیرهای تحت پوشش خود کالای  هر مشتری را که حاضر به خرید خدمات او باشد حمل می کند . و مسئولیت کلی کالا را از زمان تحویل گیری تا تحویل دهی بر عهده می گیرد .  یکی از حمل کنندگان عمومی حمل‌کننده‌گان بدون کشتی  (NVOC)، می باشند .

حمل‌کننده‌گان بدون کشتی Non vessel owning carriers :

حمل‌کننده‌ گان بدون کشتی، بدون داشتن کشتی ملکی خدمات کشتی‌ رانی  ارائه می دهند . یعنی قسمتی از فضای کشتی را به عنوان فرستنده ی کالا می خرند و سپس به عنوان حمل کننده می خرند .

حمل‌کننده‌گان بدون کشتی، از نظر مشتری ، حمل‌کننده (Carrier) و از نظر صاحب کشتی ، فرستنده‌ی کالا (shipper) ، می باشد واز طرف شرکت خود  بارنامه‌ ای مجزابرای مشتری (shipper) ، صادر می‌کنند.

حمل‌کننده‌ی خصوص Private carrier

حمل‌کننده‌ای که خودش به صورت مستقیم با مشتری قرار داد میبندد و مسئولیت چندانی را برعهده نمی گیرد . به طور مثال : یک مالک کشتی که کشتی خود را به صورت خصوصی به شخصی اجاره می دهد و در قرار داد مسئولیتی را قبول نمی کند یک حمل کننده ی خصوصی است .

فرستنده‌ی کالاshipper:

شخصی که کالایی را برای خود یا به عنوان واسطه برای حمل دریایی ارسال می کند .

حمل کانتینر

بارفرابر Freight forwarder:

واسطه ای که در فرایند خطوط حمل و نقل هماهنگی های لازم را انجام می دهد . که خدماتش بسیار متنوع می باشد :

ـ تهیه‌ی اسناد گمرکی، رزرو فضا، بر روی کشتی یک حمل‌کننده، پرداخت کرایه‌ی حمل، ارائه‌ی مشاوره، در مورد روش حمل و مسیر، بسته‌بندی، ترخیص کالا، بیمه‌ی ترانزیت، انبارداری، دسته‌بندی و باربندی کانتینر، حمل کالا،

گیرنده‌ی کالا Consignee :

کسی که برای او کالا ارسال می شود . گیرنده ی کالا می تواند کاگزار ، نماینده ی خریدار و یا خریدار باشد .

دریافت‌کننده Receiver

شخصی که کالاهای حمل شده را از حمل کنندگان در بندر تحویل می گیرد . و برخی از صاحبان کالا ها این کار را خودشان انجام می دهند .

Notify party:

در قالب بارنامه‌های دریایی این عبارت دیده می شود . و منظور شخصی است که باید از زمان ورود کشتی ها از طریق حمل کننده ی دریایی با خبر شود تا بتواند ترتیب دریافت کالا را بدهد. و این کار را دریافت کننده یا گیرنده ی کالا هم می تواند انجام دهد .

ICD:

یک ترمینال کانتینر درون سرزمینی که به جز دریا و اسکله همه ی امکانات یک ترمینال بندری را مانند : مکانی برای باربندی کانتینر ها ، گمرک، و محوطه‌ی کانتینر ی، دارد که نام  بندر خشک هم، برآن می گذارند .

LCL:

کانتینر ی که کالاهای چند صاحب کالا در ان جمع آوری شده است .

FCL:

کانتینر ی که تنها کالاهای یک صاحب کالا در آن جمع باشد

CFS:

مکانی در بندر کانتینری که کالاهای عمومی درون کانتینر باربندی یا تخلیه می شوند .  معمولا در سی اف سی ها امکان جابه جایی کالای عمومی و انبارداری باید وجود داشته باشد.

همچنین میتوانید با دیگر خدمات گروه بهین تک گستر همراه باشید:

فروش کانتینر

فروش کانکس

Rate this post
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *